Utrzymanie lakieru w dobrym stanie jest obowiązkiem każdego, kto chce utrzymać maszyny rolnicze w dobrym stanie. Dzieje się tak głównie dlatego, że tego typu maszyny muszą wytrzymać naprawdę wiele negatywnych czynników podczas ich pracy. Gleba, wilgoć, środki chemiczne stosowane w gospodarstwie, piasek i kamienie – to tylko niektóre z przyczyn, które na co dzień zagrażają powierzchni maszyn i stwarzają ryzyko korozji.
Specjalistyczne malowanie urządzeń w przemyśle
Kluczowe zatem jest odpowiedzieć sobie na pytanie, jak prawidłowo przygotować powierzchnie do malowania oraz jakie farby do maszyn rolniczych, i nie tylko, zapewniają najlepszą estetykę i ochronę. Aby przygotować sprzęt do malowania, należy postępować zgodnie z odpowiednimi instrukcjami. Najpierw dokładnie umyj maszynę, aby usunąć brud, błoto, resztki plonów, olej i ślady środków chemicznych. Najlepiej do mycia użyć specjalistycznego produktu, np. środka do czyszczenia ciągników lub kombajnów. Następnie trzeba usunąć wszelkie łuszczące się warstwy starej farby lub ślady rdzy. Można to zrobić za pomocą drucianej, metalowej szczotki ręcznej. Jeśli odnawiasz dużą część maszyny, może być konieczne użycie papieru ściernego. Powierzchnia pojazdu powinna być dobrze przeszlifowana papierem ściernym, aby uzyskać matowe wykończenie. Można to również zrobić ręcznie. Na koniec należy również wyczyścić maszynę, aby usunąć kurz lub brud, który mógł się nagromadzić podczas pracy. Następnie powierzchnia maszyn rolniczych powinna zostać odtłuszczona. Produkt, przeznaczony do tego typu zabiegów, należy wymieszać z wodą i nanieść na powierzchnię za pomocą szmatki, gąbki, szczotki lub myjki ciśnieniowej. Gdy sprzęt przemysłowy jest już oczyszczony i odtłuszczony, czas przejść do kolejnego etapu – malowania. Wydajne oraz profesjonalne malowanie maszyn przemysłowych, musi zapewniać doskonałą trwałość, ochronę antykorozyjną, a jednocześnie doskonałe parametry użytkowe na wielu powierzchniach – od odsłoniętych części maszyny po wewnętrzne i funkcjonalne elementy, które należy chronić przed korozją. Powłoki poliuretanowe do maszyn przemysłowych, silników i konstrukcji budowlanych najlepiej spełniają te wymagania.
Ich wyjątkowe właściwości to m.in. trwała i elastyczna powłoka, odporność na trudne warunki atmosferyczne oraz zabezpieczenie przed korozją. Po przygotowaniu powierzchni maszyny i wyborze odpowiedniej farby, czas przejść do ostatniego etapu renowacji sprzętu – malowania (czyli odnowienia i przywrócenia poprzedniego blasku).